Fotografie
K digitální fotografii jsem se dostal někdy kolem roku 2000, kdy jsem začal fotit na digitální zrcadlovku Olympus C-2500L. Na tehdejší dobu se řadila ke špicce, bohužel i cenově a proto jsem tento "svůj" digitální fotoaprát míval pouze zapůjčen od městkého úřadu města Havlíčkova Brodu. Skutečně svůj první fotoaparát jsem si pořídil v roce 2004. Jakožto nepříliš majetný student jsem ho částečně financoval odměnou za umístění svého příspěvku na konferenci Poster na ČVUT v Praze. A jaký fotoaparát to byl? Tehdy ještě jsem si vystačil s kompaktním přístrojem Olympus C-360 ZOOM, na kterém jsem velmi oceňoval kryt objektivu. Mohl jsem s ním zacházet i vcelku hrubě a optika byla výtečně chráněna.
Nicméně asi po roce mé nároky na přístrojovou techniku vzrostly a už mi nestačila plná automatika s nemožností ovlivnit zásadněji hloubku ostrosti a podobné parametry. Proto jsem začal vybírat mezi digitálními zrcadlovkami. V první fázi mne zaujal Nikon D100, který měl velmi dobré parametry, pouze cena nepatřila mezi nejlidovější a také již byl přeci jen trochu staršího data vydání. Nakonec jsem svůj současný přístroj nalezl na veletrhu Interkamera pořádaném každý rok (od roku 2006 je pořádán ve dvouletém intervalu) v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Zkoušel jsem tam fotoaparátů více, ale co rozhodlo byla ergonomie a také fakt, že se mi podařilo koupit jeden z posledních KITů v ČR za 50% původní ceny (koho by nepotěšilo ušetřit 30.000 Kč - i když velká část z této úspory byl ve skutečnosti určitě marketingový trik :-). Poté již byl za stejnou cenu nabízen KIT s daleko horším objektivem.
Mé současné vybavení
- Tělo - Olympus E-1 - i když dnes již trochu starší záležitost, nemohu si vynachválit jeho ergonomii a fakt, že je celé vyrobeho z hořčíkové slitiny (a spolu s kvalitním objektivem tvoří voděodolný celek). Díky tomu se občas stává, že fotím i tam, kde ostatní již fotoaparáty dávno schovali. Mezi nectnosti bohužel patří delší ostření za horších světelných podmínek a také vyšší šum při nastavení citlivosti čipu na ISO 800 a výš. (Více na dpreview.com)
- Objektiv - Zuiko Digital EZ-1454 s rozsahem 28-108 mm (po přepočtu na kinofilm) se světelností F2,8-3,5. Zde bych asi poukázal pouze na velikost (resp. "malost") tohoto objektivu ve srovnání s konkurencí. Obecně objektivy pro formát 'Four Thirds' mohou těžit z velikosti čipu a díky tomu být při shodných parametrech menší a lehčí než objektivy konkurence.
- Fotografický blesk - Olympus FL-36 - protože občas fotím i v temnějších podmínkách, byl jsem nucen pořídit i toto udělátko. Zvolil jsem střední řadu kvůli výhodnému poměru výkon/cena. Bohužel občas již narážím na menší výkon tohoto blesku a pekuji se za toto kompromisní řešení. Možná jsem měl raději pořídit Olympus FL-50. Pro běžné indoor focení ale FL-36 bohatě postačuje, na problémy jsem narazil pouze u focení nočních koncertů apod.
- Stativ - Velbon Sherpa 600R - rád fotím noční scenérie, zvláště architektonicky zajímavé, takže pořízení stativu bylo logickým krokem. Pro Velbon jsem se rozhodl kvůli o něco nižší ceně oproti stativům značky Manfrotto. Kvůli své vyšší postavě jsem potřeboval i vysoký stativ a tím tento skutečně je. I přes svou výšku a výbornou stabilitu je lehký, takže jsem se svou volbou více než spokojen. Jako bonus navíc Velbon ke svým stativům přidává praktický obal a přenášení je tak pohodlnější.
- Další serepetičky - mezi ty patří paměťové karty (o velkých kapacitách, fotografie v RAW má velikost 10,5 MB), nabíjecí baterie (pro blesk, fotoaparát má vlastní energetický blok) atd.
Co bych si vybral dnes?
Ze současných D-SLR systémů bych si asi pořídil nástupce mého prvního favorita a to Nikon D200 s kvalitními objektivy. V delším horizontu uvidíme, s čím přijde Olympus jako s nástupcem E-1 (už je to přeci jenom ve srovnání s konkurencí dýchavičný stařík). Odhalen by měl být již v tomto roce (2007).